Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ile warta jest znajomość języków obcych?

Finanse

rss

Ile warta jest znajomość języków obcych?

2023.05.25//  S. Sikorska
Praktycznie każdy z nas zna jakiś język obcy przynajmniej w stopniu komunikatywnym. To oczywiste, skoro już w szkołach podstawowych wprowadzany jest taki przedmiot. Najczęściej obowiązkowa jest nauka języka angielskiego, choć w niektórych placówkach jest to niemiecki, rzadziej francuski czy rosyjski. Bez względu na to, jakiego języka obcego się uczymy, jedno jest pewne – naprawdę warto się do tego przykładać! Poza tym, że znajomość innych języków przydatna jest na zagranicznych wakacjach i podczas wszelkich wyjazdów do obcego kraju, to przede wszystkim, może przydać się w Polsce. Pracodawcy cenią sobie pracowników władających językami obcymi. Sprawdź, który z języków może dać Ci najwyższe zarobki.
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?

Język angielski jest powszechny, ale niewielu włada nim biegle. Według danych zawartych w badaniach firmy Sedlak & Sedlak z 2013r., doskonała znajomość angielskiego pomaga w osiąganiu średnich zarobków na poziomie 5670zł brutto przy rozpiętości 3850-9660zł. Niestety, w rzeczywistości częściej jest to ok. 3800zł brutto, a i w tym przypadku dobrze jest znać jeszcze jeden język, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W wielu firmach angielski jest po prostu obowiązkowy i choćby z tego powodu nie przekłada się na wyższą płacę. Nieco bardziej przydatna może być natomiast znajomość języka francuskiego. Choć używa się go w ok. 50 państwach i jest jednym z istotniejszych języków dyplomatycznych, to jednak w Polsce jego znajomość jest mniej powszechna niż znajomość angielskiego. Jako że Francja jest jednym z naszych ważniejszych importerów i eksporterów, wiele firm chce zatrudniać osoby mówiące po francusku. Przeciętna pensja, jaka jest im proponowana, to 5645zł brutto, choć przedział zarobków takich osób to 3800-9600zł.
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?

Język niemiecki jest pożądany u pracowników wielu przedsiębiorstw handlowych, ponieważ to właśnie nasi zachodni sąsiedzi są najważniejszymi partnerami w polskiej wymianie handlowej. Nic dziwnego, że podwładni mówiący płynnie po niemiecku mogą liczyć na zarobki sięgające nawet 10 000zł brutto. Średnia wynosi 5500zł, jednak część musi zadowolić się płacą na poziomie 3500zł. W Polsce język hiszpański jest mniej popularny od angielskiego czy niemieckiego, jednak na świecie zna go ok. 1,5 mld osób, przy czym jest on mową ojczystą dla ok. 650 mln ludzi. Jest jednym z oficjalnych języków w najważniejszych instytucjach międzynarodowych, np. w ONZ, UNESCO czy FIFA. Eksperci twierdzą, że jego znajomość jest istotna w lobbingu i w szeroko pojętym biznesie. Płynnie się nim posługując, można w Polsce zarobić średnio 5000zł brutto. Przy okazji warto wspomnieć o portugalskim, który do hiszpańskiego jest w dużej mierze podobny i w dodatku używa się go w wielu krajach, w których ludność posługuje się także hiszpańskim. Może być przydatny, ponieważ Polska jest jednym z ważniejszych rynków inwestycyjnych Portugalii. Poza tym pomaga w kontaktach z osobami pochodzącymi z krajów południowoamerykańskich. Zarobki osób dobrze nim władających są podobne o tych uzyskiwanych przez Polaków znających hiszpański.
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?

Identyczne średnie wynagrodzenie odnotowano w przypadku pracowników znających język włoski. Italia to kolejny kraj będący jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski, a trzeba podkreślić, że mieszkańcy tamtego regionu Europy dość rzadko znają język angielski czy niemiecki. Inwestycja w naukę włoskiego może być więc bardzo dobrą decyzją. Mimo skomplikowanych relacji polsko-rosyjskich, wciąż w cenie jest też znajomość języka naszych wschodnich sąsiadów. Mówiąc po rosyjsku, można zarabiać do 8000zł. Ułatwia on kontakty nie tylko z samymi Rosjanami, ale też z Białorusinami czy Ukraińcami. Dużo dobrego przyniesie nauka chińskiego, który jest mało popularny, a bardzo potrzebny. Biegle nim władając, warto szukać pracy w firmach współpracujących z chińskimi przedsiębiorstwami. Można przy tym liczyć na średnie zarobki wynoszące 6000zł, przy czym 25% pracowników znających chiński zarabia ponad 9000zł. Znając szwedzki czy niderlandzki można liczyć pensję wynoszącą od ok. 5000zł do ponad 8000zł. Natomiast trudny w nauce węgierski daje zarobki na średnim poziomie 5900zł.
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?
Ile warta jest znajomość języków obcych?

Bez względu jednak na to, którego języka zdecydujemy się nauczyć, należy pamiętać, że aby jego znajomość przynosiła efekty w postaci wyższej płacy, trzeba władać nim naprawdę dobrze. Oznacza to, że musimy biegle posługiwać się nim  zarówno w mowie, jak i w piśmie, nie mając przy tym żadnych problemów z rozumieniem słyszanych wypowiedzi. Ponadto, aby mówić o biegłej znajomości języka, trzeba doskonale znać zasady gramatyczne i mieć bogate słownictwo. I pamiętaj - na naukę nigdy nie jest za późno! Będąc wykształconym, posiadając umiejętności cenne dla pracodawców i do tego poznając nowy język obcy podniesiesz swoją wartość na rynku pracy i dasz sobie szansę na wyższą pensję.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ile warta jest znajomość języków obcych?
 / 
Komentarze do: Ile warta jest znajomość języków...
pinka pisze:

w tzw shared services zwykle jest to dolna granica podawanych przez Was stawek

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ile warta jest znajomość języków obcych?