Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to tylko ekonomia?

Finanse

rss

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to tylko ekonomia?

2014.06.12//  S. Sikorska
Wydawałoby się, że piłka nożna i ekonomia nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Jasne, bilety na mecze trzeba sprzedać, więc ktoś na tym zarabia, a organizatorzy większych imprez piłkarskich mogą liczyć na spore przychody podczas ich trwania. Dodatkowo, wcześniej muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami na ich przygotowanie, jednak to wciąż nie wszystkie powiązania sportu z ekonomią. Okazuje się, że nawet wynik najważniejszych rozgrywek na świecie to czyste szacunki, a eksperci już wiedzą, która drużyna zostanie Mistrzem Świata! Jak to możliwe? W tym celu tworzy się specjalistyczne modele ekonomiczne takie, jak choćby ten, który ostatnio był dziełem Goldman Sachs. Wraz z UniCredit SpA oraz  Danske Bank A/S jednostka oszacowała, że w tym roku Mistrzem Świata zostanie Brazylia. Podkreślano, że nie dość, iż zespół gra na własnych boiskach, to dodatkowo jest w pełni przyzwyczajony do warunków klimatycznych, które np. dla mieszkańców Europy mogą być trudne do zaakceptowania. Co ważne, Canarinhos mają też wsparcie swojej publiczności.
Ekonomiści wiedzą, kto wygra Mundial
Ekonomiści wiedzą, kto wygra Mundial
Ekonomiści wiedzą, kto wygra Mundial

Według raportu Bloomberga, aż 98% respondentów twierdziło, że gospodarze Mundialu sięgną po Puchar Świata. Obstawiając, jak będą wyglądały 4 pierwsze pozycje, pytani przyznawali odpowiednio po 10 pkt dla zwycięzcy, 7,5 pkt dla drugiej drużyny, 4 pkt dla trzeciej oraz 1 pkt dla ostatniej, znajdującej się tuż poza podium. W ten sposób Brazylii przyznano ogółem aż 1270,5 pkt podczas, gdy drugim Niemcom tylko 763 pkt. Dalej były Argentyna (641 pkt) oraz Hiszpania (614,5 pkt). Wysoko były także Portugalia (94,5 pkt) i Włochy (73 pkt). Słabiej, ale wciąż z nadziejami wypadły natomiast USA (8,5 pkt) i Anglia (7 pkt). Bardziej szczegółowe dane dotyczyły liczby golów strzelanych przez poszczególne drużyny. 72 osoby były przekonane, że najwięcej bramek zdobędą Brazylijczycy, jednak 44 uważały, że to będzie Argentyna. Niezłe były też prognozy dotyczące Hiszpanii (18 pkt) i Niemiec (16 pkt).
Ekonomiści wiedzą, kto wygra Mundial
Ekonomiści wiedzą, kto wygra Mundial
Ekonomiści wiedzą, kto wygra Mundial

Ale to wciąż nie wszystko. Mundial ma jeszcze inny związek z ekonomią. Jak już zostało wspomniane, organizacja mistrzostw to ogromny wydatek. Szacuje się, że Brazylijczycy przeznaczyli na ten cel ok. 11-13 miliardów dolarów, a to więcej niż kosztowały łącznie wcześniejsze Mundiale w Niemczech i RPA. Warto wiedzieć, że choć na bilans zysków i strat przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to jednak już mówi się, że tegoroczne zawody są najdroższymi tego typu mistrzostwami w historii. Najwięcej wydatków było związanych z budową stadionów oraz infrastruktury transportowej, głównie dróg i lotnisk. Postawiono też szereg nowych hoteli. Niestety, eksperci są przekonani, że te gigantyczne wydatki wcale się Brazylii nie zwrócą. Czy rzeczywiście? Tego dowiemy się w nieco dalszej przyszłości. Warto jednak pamiętać, że już za 2 lata w Rio de Janeiro odbędzie się Olimpiada, więc pojawi się zarówno kolejny wydatek, jak i kolejna szansa znacznego zarobku dla Brazylii.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to tylko ekonomia?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to tylko ekonomia?