Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Legalne pieniądze też są brudne. I to jak!

Finanse

rss

Legalne pieniądze też są brudne. I to jak!

2023.07.15//  S. Sikorska
Większość z nas uwielbia pieniądze, bo to w końcu one pozwalają nam normalnie funkcjonować w świecie, a im więcej ich mamy, tym przyjemniej nam się żyje. Dla wielu ludzi nie ma znaczenia, czy posiadają gotówkę, czy środki na koncie bankowym – najważniejsza jest świadomość, że te środki są nasze. Inaczej wygląda to jednak ze zdrowotnego punktu widzenia. Okazuje się, że zdecydowanie lepiej jest korzystać z kart lub przelewów internetowych niż z gotówki. Powodem są mikroby, których ogromne ilości znajdują się zarówno na banknotach, jak i na monetach.
Pieniądze są brudne Na wszystkich pieniądzach...
Pieniądze są brudne ...żyją tysiące bakterii...
Pieniądze są brudne ...i wirusów

Organizmy znajdujące się na gotówce zainteresowały badaczy z różnych krajów. Naukowcy odkryli, że największą grupą mikroorganizmów na pieniądzach są bakterie. Po przedostaniu się do ludzkiego organizmu, mogą powodować zatrucia pokarmowe. Ponadto, na pieniądzach znajduje się mnóstwo wirusów, w tym tych powodujących grypę. Badacze odkryli też na gotówce bakterie odpowiedzialne za zachorowania na zapalenie płuc czy zakażenia układu wydalniczego. Zaznacza się przy tym, że zdecydowanie więcej mikrobów jest na banknotach niż na monetach. Wiąże się to z faktem, iż metale stosowane do wybijania monet nie zapewniają mikroorganizmom odpowiednich warunków rozwoju. Jak nietrudno się domyślić, im dłużej pieniądze pozostają w obiegu i przechodzą z rąk do rąk, tym więcej jest na nich drobnoustrojów. Nie oznacza to wcale, że nowa gotówka jest czysta. Na banknotach świeżo wypuszczonych do obiegu żyje już ok. 2400 bakterii.
Pieniądze są brudne
Pieniądze są brudne
Pieniądze są brudne

Badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie zbadali, które pieniądze są najbardziej niehigieniczne. Najwięcej zarazków znajduje się na walutach skandynawskich. Na koronach duńskich żyje przeciętnie 40,226 bakterii. Na koronach szwedzkich jest ich 39,600. Na wszystkich europejskich walutach bytuje średnio 26,000 zarazków. Oznacza to, że euro jest szczególnie czyste, ponieważ na gotówce w walucie Eurolandu doliczono się „tylko” 11,000 mikroorganizmów. Stosunkowo niewiele jest ich też na funtach brytyjskich, na których odnotowano 18,200 drobnoustrojów. Polski złoty znajduje się pośrodku stawki – na naszych banknotach wykryto 25,000 zarazków.
Pieniądze są brudne Najwięcej drobnoustrojów...
Pieniądze są brudne ...żyje na banknotach...
Pieniądze są brudne ...duńskich i szwedzkich

Co ciekawe, na pieniądzach znajdują się nie tylko bakterie i wirusy. Badacze pracujący na Uniwersytecie w Dublinie odkryli, że na wielu banknotach znajdują się też niewielkie ilości narkotyków. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts. Najczęściej są to resztki kokainy, którą ktoś wcześniej wciągał do nosa przy pomocy zwiniętego w rulon banknotu. Poza tym, czasem na gotówce można znaleźć śladowe ilości marihuany czy amfetaminy, które najwyraźniej ktoś nosił w portfelu obok pieniędzy.
Pieniądze są brudne
Pieniądze są brudne
Pieniądze są brudne

Większość z nas jest świadoma tego, jak niehigieniczne są pieniądze. Badania przeprowadzone przez firmę MasterCard wskazują, że 63% obywateli naszego kraju uważa, że to właśnie gotówka jest najbardziej niehigieniczną rzeczą spośród wszystkich, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu. Na całym naszym kontynencie podobnego zdania jest 57% pytanych, a aż 83% respondentów w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądze są brudne.
Pieniądze są brudne Na pieniądzach...
Pieniądze są brudne ...znajdują się też narkotyki,...
Pieniądze są brudne ...głównie kokaina

Naukowcy starają się opracować materiały, które byłyby kiepskimi nośnikami drobnoustrojów i lepiej nadawałyby się do produkcji banknotów czy wybijania monet. Skonstruowano też maszynę, która czyści gotówkę. Póki co, żadne nowe materiały nie zostały jeszcze wprowadzone, a druga koncepcja nie przyniosła oczekiwanych efektów, dlatego warto pamiętać o tym, by po styczności z gotówką dokładnie myć ręce. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to przynajmniej unikajmy kontaktu rąk z ustami. Poza tym, zdrowiej jest nosić ze sobą karty płatnicze i korzystać z przelewów internetowych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Legalne pieniądze też są brudne. I to jak!

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Legalne pieniądze też są brudne. I to jak!