Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Obama i Putin wcale nie zarabiają wiele. A inni politycy?

Finanse

rss

Obama i Putin wcale nie zarabiają wiele. A inni politycy?

2014.04.12//  S. Sikorska
Większość z nas rozliczyła się już z podatku dochodowego i złożyła wypełnione deklaracje w urzędach skarbowych. Uczynili to także politycy zarówno polscy, jak i zagraniczni. O ile nie wiadomo jeszcze, jakie kwoty widniały na rozliczeniach podatkowych najważniejszych Polaków, to jednak rzecznicy Białego Domu poinformowali niedawno, ile w 2013r. zarobił prezydent USA, Barack Obama. Okazało się, że jego dochody w minionym roku były wyjątkowo niskie. Przez okres całych 12 miesięcy 2013r. na jego koncie pojawiło się „zaledwie” 481 098 dolarów brutto, czyli niecałe 1,5 mln złotych. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach – w porównaniu do roku 2012r. jego zarobki spadły aż o 21%, czyli o ok. 120 tysięcy dolarów! Samego podatku dochodowego zapłacił natomiast 300 tysięcy dolarów. Zapłacone przez niego podatki federalne sięgały kwoty 98 169 dolarów. Łącznie, budżet państwa otrzymał aż 20,4% dochodu Obamy i jego małżonki. Dodatkowo, Obamowie przeznaczyli aż 12,3% dochodów na cele charytatywne. Wspomagając 32 rozmaite fundacje, wydali ogółem 59 251 dolarów.
Ile zarabiają politycy Barack Obama...
Ile zarabiają politycy ...zarobił w 2013r....
Ile zarabiają politycy ...o 21% mniej niż w roku 2012

Poza Amerykanami, informacje o dochodach prezydenta opublikowali również Rosjanie. Okazało się, że Władimir Putin nie zarabia wcale tak dużo, jak sądziła większość z nas. W ubiegłym roku na jego koncie pojawiło się ok. 3,7 miliona rubli, co daje tylko ok. 75 tysięcy euro. Jest to o tyle dziwne, że jeżeli dane są prawdziwe, to oznaczają, że Putin zarabia mniej niż inni pracownicy jego kancelarii. Zważywszy na poziom jego życia i niezaprzeczalne uwielbienie luksusu, niekoniecznie jego rozliczenie podatkowe jest jednak zgodne z prawdą. Dla porównania, szef administracji prezydenta Putina, Siergiej Iwanow, miał zarobić w 2013r. 11 mln rubli, czyli ok. 220 tysięcy euro. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji zarabia natomiast ok. 34 mln rubli, czyli ok. 680 tysięcy euro.
Ile zarabiają politycy Władimir Putin
Ile zarabiają politycy Bronisław Komorowski
Ile zarabiają politycy Donald Tusk

A jak wygląda sytuacja w przypadku polskich polityków? Choć nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat ich ubiegłorocznych zarobków, to jednak w roku 2013 w swoich deklaracjach podatkowych prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk wykazali odpowiednio 20 137 złotych oraz 19 155 złotych brutto miesięcznie. Z punktu widzenia samych zainteresowanych i w odniesieniu do zarobków zachodnich polityków, nie jest to wcale dużo, ale trzeba przyznać, że dla przeciętnego obywatela naszego kraju, takie dochody i tak są astronomiczne. Tym bardziej, że politycy mają jeszcze ochronę, a do dyspozycji samochody służbowe, a nawet samoloty.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Obama i Putin wcale nie zarabiają wiele. A inni politycy?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Obama i Putin wcale nie zarabiają wiele. A inni politycy?