Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   USA liderem w ilości posiadanego złota. A jaki kraj ma go najwięcej per capita?

Finanse

rss

USA liderem w ilości posiadanego złota. A jaki kraj ma go najwięcej per capita?

2014.02.23//  S. Sikorska
Polska nie należy do państw bogatych i wie to najprawdopodobniej każdy dorosły obywatel naszego kraju. Mamy więc niemałe powody, by zazdrościć tym nacjom, w których statystycznie na każdego mieszkańca przypada pewna porcja złota. Co prawda, sztabkami tego kruszcu raczej za nic nie da się zapłacić, jednak jest on jedną z bezpieczniejszych inwestycji. Z takiej opcji korzystają głównie banki, które chcą chronić kapitał zamieniając go w to, co jest najkorzystniejsze i uniwersalne, a przy tym od lat zachowuje jednakowo wysoką wartość. Nawet, gdy rynkowa cena złota czasem spada, wciąż jest ono cenione, a zapotrzebowanie na ten kruszec nie mija od dekad. Kraje, które mogą pochwalić się największymi zapasami złota uważa się więc za te, które najrozsądniej lokują swój kapitał. Okazuje się, że wiele takich państw znajduje się na naszym kontynencie.
Kraje mające najwięcej złota USA posiadają najwięcej...
Kraje mające najwięcej złota ...złota na świecie.
Kraje mające najwięcej złota Ich rezerwy to 8 133,5 tony

Chociaż największe rezerwy złota posiadają Stany Zjednoczone (8 133,5 tony), to jednak w stosunku do liczby mieszkańców, kruszcu wcale nie jest tak dużo. Wedle statystyk z 2010r., w USA mieszka ponad 308 milionów obywateli. Na tej podstawie wyliczono, że na jednego Amerykanina przypada 25g czystego złota. To spokojnie powinno wystarczyć na parę obrączek, kolczyków czy na stworzenie innego wyrobu biżuteryjnego. Nie jest to jednak porcja, przy której Stany mogłyby konkurować z niektórymi państwami Europy.
Kraje mające najwięcej złota Na jednego Szwajcara...
Kraje mające najwięcej złota ...przypada 130g złota.
Kraje mające najwięcej złota Rezerwy kraju wynoszą 1 040,1 tony

Zdecydowanie najwięcej złota przypada na jednego obywatela Szwajcarii. Chociaż ogólne rezerwy kruszcu nie są tam tak duże, jak choćby w Niemczech czy we wspomnianych  Stanach Zjednoczonych, to jednak niewielka liczba mieszkańców (niewiele ponad 8 milionów) powoduje, że każdy mógłby otrzymać 130g złota. Przy aktualnych cenach skupu złota w Polsce, za najniższej jakości kruszec o wadze 130g otrzymalibyśmy ponad 5200 złotych. Szwajcarzy mają łącznie 1 040,1 tony złota.

2. pozycja pod względem ilości złota per capita należy do Niemiec.
Rezerwy tego żółtego kruszcu posiadane przez naszych zachodnich sąsiadów wynoszą 3 391,3 tony i są tak duże, że każdy Niemiec mógłby otrzymać 41g złota. To ilość wystarczająco duża na stworzenie atrakcyjnego kompletu biżuteryjnego. Dla porównania – niewielki pierścionek zawiera ok. 2g złota. Niewiele mniej na jednego mieszkańca przypada we Włoszech. Przy posiadanej rezerwie 2451,8 tony, jeden Włoch mógł dostać 40g kruszcu, czyli sytuacja jest niemal identyczna, jak w Niemczech. Na 4. miejscu pod względem ilości złota na jednego obywatela znajduje się Francja. Gdyby władze tego kraju zechciały rozdzielić posiadane 2435,4 tony po równo na swoich mieszkańców, to każdy Francuz otrzymałby 37g kruszcu. Jeden Holender mógłby otrzymać natomiast 36g złota, gdyby rząd zechciał sprawiedliwie rozdzielić rezerwy kruszcu, które wynoszą 612,5 tony.
Kraje mające najwięcej złota
Kraje mające najwięcej złota
Kraje mające najwięcej złota

Sporo złota mają Chiny, w których rezerwy wynoszą ponad 1050 ton. Mimo to, ze względu na ogromne zaludnienie (prawie 1,35 mld osób w 2010r.), wypada zaledwie 0,79g kruszcu per capita. W pierwszej dziesiątce krajów posiadających dużo złota znalazły się też Rosja, Japonia i Indie, lecz ich zapasy nie sięgały nawet tysiąca ton. Rosjanie dysponują złotem w ilości 981,6 tony, co daje 6,8g złota na osobę. W Japonii, która posiada 765,2 tony złota jeden obywatel mógł otrzymać 6,0g kruszcu. Natomiast w Indiach, gdzie do dyspozycji jest łącznie 557,7 tony, a według danych z 2011r. żyje 1,21 mld osób, na jednego mieszkańca przypada jedynie 0,45g żółtego kruszcu.
Kraje mające najwięcej złota
Kraje mające najwięcej złota
Kraje mające najwięcej złota

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Mamy złoto, owszem – państwo mogłoby każdego z nas obdarzyć niewielkim wyrobem biżuteryjnym zawierającym nie więcej niż 2,7g tego cennego kruszcu. Dokładnie tyle przypada na jednego obywatela naszego kraju. Czy mamy powody, by żałować, że mimo wszystko, nikt z nas tego złota nie dostanie do rąk własnych? Chyba nie, bo 2,7g nie jest imponującą ilością, nie pozwoliłoby nam zbyt wiele zarobić na sprzedaży kruszcu, a zapasy złota w postaci 102,9 tony bardziej przydadzą się państwu, jako jego rezerwy walutowe.
Kraje mające najwięcej złota
Kraje mające najwięcej złota
Kraje mające najwięcej złota

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
USA liderem w ilości posiadanego złota. A jaki kraj ma go najwięcej per capita?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   USA liderem w ilości posiadanego złota. A jaki kraj ma go najwięcej per capita?