Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Wzrost podatku od nieruchomości

Finanse

rss

Wzrost podatku od nieruchomości

2012.12.09//  D. Pęgiel
Posiadanie nieruchomości wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również z obowiązkami. Do tych ostatnich należy płacenie podatków z tytułu własnej nieruchomości. "Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że w dobie kryzysu trudno oczekiwać, by samorządy gminne zaprzestały pobierania dodatkowych wpływów do budżetu. Jednak to od gmin zależy, czy w przyszłym roku wzrosną podatki od nieruchomości, czy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie.
Wzrost podatku od nieruchomości W przyszłym roku należy...
Wzrost podatku od nieruchomości ...spodziewać się wzrostu...
Wzrost podatku od nieruchomości ...podatku od nieruchomości

Ministerstwo Finansów określiło maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2013 rok. Zostały one podwyższone o wskaźnik inflacji i są zróżnicowane w zależności od rodzaju oraz przeznaczenia nieruchomości. Warto podkreślić, że ostatecznej wysokości podatku zdecydują samorządy gminne, które wcale nie muszą przystać na maksymalne stawki.
Przykładowe zmiany w podatku od nieruchomości w wybranych miastach
Miasto Stawka od m2 budynku mieszkalnego - 2012 rok Stawka od m2 budynku mieszkalnego - 2013 rok Przewidywane dodatkowe wpływy z tytułu tego podatku w 2013 roku
Warszawa 0,70 zł 0,73 zł 38 mln zł
Łódź 0,70 zł 0,73 zł 16 mln zł
Kraków 0,62 zł 0,70 zł 25 mln zł
Wrocław 0,70 zł 0,73 zł 20 mln zł
Poznań 0,70 zł 0,73 zł 15 mln zł
Lublin 0,65 zł 0,70 zł 6 mln zł
Katowice 0,64 zł 0,66 zł 5,5 mln zł
Białystok 0,70 zł 0,73 zł 6 mln zł
Słupsk 0,59 zł 0,61 zł 2,8 mln zł
Stargard Szczeciński 0,60 zł 0,65 zł 1,6 mln zł
Do tej pory nie wszędzie zdecydowano o wysokości przyszłorocznego podatku od nieruchomości. Jednak z uzyskanych już danych wynika, że poszczególne rady gminy generalnie opowiadają się za wzrostem obciążeń z tego tytułu. W gronie miast, które wybrały maksymalną stawkę znalazły się Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań i Białystok. Ponadto w miastach, w których zaakceptowane stawki są niższe, także odnotowano ich wzrost w stosunku do 2012 roku. Podwyżka dotknie mieszkańców m.in. Krakowa, Lublina, Katowic, Słupska, Stargardu Szczecińskiego.
Przeczytaj także: Śpiesz się z remontem, jeśli liczysz na zwrot VAT »"Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza, że wybór wyższych stawek podatku od nieruchomości łatwo uzasadnić wynikającym z inflacji podniesieniem maksymalnych stawek przez resort finansów. Zdaniem komentatorów podatek ten nie dotyka mieszkańców w jakiś dotkliwy sposób, a nawet niewielki wzrost jego stawek przekłada się na zwiększenie wpływów sięgających miliony złotych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazetaprawna.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wzrost podatku od nieruchomości

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Wzrost podatku od nieruchomości