Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Z tych produktów Polska słynie w Europie i na świecie

Finanse

rss

Z tych produktów Polska słynie w Europie i na świecie

2014.01.10//  S. Sikorska
Starając się dogonić Zachód pod względem tempa rozwoju gospodarczego i widząc, że niekoniecznie nam się to udaje, popadamy w wiele kompleksów. Przyglądając się bliżej naszym sukcesom w eksporcie różnego typu produktów można jednak stwierdzić, że wcale nie mamy powodów do tego, by czuć się gorszymi. Co więcej, istnieje kilka dziedzin, w których Polacy są najlepsi w Europie, a nawet na świecie! Z jakich produktów eksportowych słyniemy na globie? Inne kraje najchętniej kupują od nas artykuły spożywcze, lecz nie są one jedynymi towarami, z których jesteśmy znani zagranicą. Nieźle radzi sobie np. nasza branża meblarska.
Polskie produkty cenione na świecie Polska jest największym...
Polskie produkty cenione na świecie eksporterem jabłek...
Polskie produkty cenione na świecie ...na świecie

Ubiegłoroczne dane jasno wskazują, że jesteśmy największym na świecie eksporterem jabłek. W sezonie 2012/2013r. sprzedaliśmy ich zagranicę 1,2 mln ton. Przegoniliśmy pod tym względem nawet Chiny. Rosnące w polskich sadach jabłka najchętniej kupowane są przez największego importera tych owoców na świecie, czyli Rosję. Dużo jabłek kupują od nas także Ukraińcy oraz Białorusini. Co prawda, problemem były w ostatnich miesiącach spadające ceny jabłek przemysłowych, czyli tych wykorzystywanych głównie do produkcji soków, a do tego coraz większy kłopot stanowi rozdrobnienie wśród producentów, jednak polscy sadownicy są dobrej myśli i zapewniają, że utrzymamy się w czołówce światowych eksporterów.
Polskie produkty cenione na świecie Jesteśmy też światowym liderem...
Polskie produkty cenione na świecie ...w produkcji...
Polskie produkty cenione na świecie ...i eksporcie malin

Najwięcej na świecie zbieramy też malin. W samym 2012r. odpowiadaliśmy za dostarczenie na rynek 127 tys. ton tych zdrowych i smacznych owoców. Według GUS, w 2013r. było to ok. 100 tys. ton wobec 326 tys. zebranych na całym globie. Aż 90% spośród wszystkich zebranych u nas malin jest eksportowanych. Na rynku światowym o fotel lidera w ich produkcji walczymy ze Stanami Zjednoczonymi, Chile i Serbią. Mamy jednak tę przewagę, że korzystamy z nowej odmiany malin, które owocują w okresie, gdy przekwitają sadzonki hodowane w innych krajach. Zaspokajamy zatem potrzeby rynku wtedy, gdy nikt inny nie zbiera już tych owoców.
Polskie produkty cenione na świecie Przewodzimy również...
Polskie produkty cenione na świecie ...światowej produkcji...
Polskie produkty cenione na świecie ...czarnej porzeczki

Pierwsze miejsce na świecie zajmujemy także pod względem produkcji czarnej porzeczki. Tak przynajmniej wynika z danych zebranych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Czarnej Porzeczki – IBA. W sezonie 2012/2013 zebraliśmy jej ok. 95 tys. ton. Większość owoców została wyeksportowana z Polski w postaci mrożonek lub koncentratów. Nasza przewaga pod tym względem jest niezwykle wysoka, bo zajmująca 2. miejsce w rankingu największych producentów czarnej porzeczki Ukraina wyprodukowała jej w tym czasie tylko 35 tys. ton.
Polskie produkty cenione na świecie Słyniemy też z produkcji borówki,...
Polskie produkty cenione na świecie ...eksportu świeżych pieczarek...
Polskie produkty cenione na świecie ...i produkcji różnych warzyw

Świetnie radzimy sobie również w produkcji borówek amerykańskich. Na świecie wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone i Kanada, dzięki czemu jesteśmy zdecydowanie największym producentem tych owoców w Unii Europejskiej. We Wspólnocie przewodzimy również w produkcji pieczarek. W 2012r. zebraliśmy ich ponad milion ton podczas, gdy druga w kolejności Holandia zebrała jedynie 250 tys. ton. Jeśli chodzi o świeże pieczarki, to jesteśmy największym eksporterem na świecie. Ponadto, na zachodzie i północy kontynentu słyniemy z pomidorów, a na południu z ogórków. Zagraniczni odbiorcy coraz chętniej kupują od nas także marchew, cebulę i kapustę. Dodatkowo, eksportujemy ogromne ilości ziemniaków.
Polskie produkty cenione na świecie W Europie ceni się polskie mięso...
Polskie produkty cenione na świecie ...oraz ryby...
Polskie produkty cenione na świecie ...i nabiał

Polska słynie też z wysokiej jakości mięsa. Najwięcej sprzedajemy zagranicę wieprzowiny, przy czym specjalizujemy się w produkcji szynki oraz boczku. Niemniej jednak, to w eksporcie gęsiny jesteśmy liderem w Europie. Ponadto, eksportujemy znaczne ilości wyrobów drobiarskich i ryb. Zagranicą słyniemy także z produkcji nabiału – wyroby mleczne z Polski znane są nie tylko w Europie, ale nawet w Afryce Północnej.
Polskie produkty cenione na świecie Uznaniem cieszą się nasze okna,...
Polskie produkty cenione na świecie ...sprzedawane w Europie autobusy...
Polskie produkty cenione na świecie ...oraz pociągi

Jednak polska produkcja i eksport to nie tylko branża rolno-spożywcza. Jesteśmy europejskim potentatem w wytwarzaniu okien PCV oraz drzwi zarówno plastikowych, jak i drewnianych. W ostatnich miesiącach fotelem lidera wymieniamy się w tej branży jedynie z Niemcami, jednak aspiracje polskich producentów są bardzo wysokie i istnieje spore prawdopodobieństwo, że wkrótce na dobre zostaniemy największym wytwórcą okien i drzwi w Europie. Chwali się nas także za produkowane w Polsce, przystosowane do średniej prędkości pociągi. W produkcji autobusów znajdujemy się na 3. miejscu wśród największych producentów na Starym Kontynencie. Specjalizujemy się również w produkcji tramwajów. Jesteśmy też jednym z największych producentów mebli w Unii Europejskiej. W 2013r. powstały u nas elementy umeblowania warte 30,5 miliarda złotych. Lepsi byli jedynie Brytyjczycy, Niemcy i Włosi. Co więcej, zajmujemy 4. pozycję pod względem wielkości eksportu mebli na świecie. W tym wypadku wyprzedają nas Chiny, Niemcy i Włochy.
Polskie produkty cenione na świecie W branży meblarskiej jesteśmy jednym...
Polskie produkty cenione na świecie ...z głównych producentów w Europie...
Polskie produkty cenione na świecie ...i eksporterów na świecie

Choć uzyskujemy świetne wyniki zarówno w produkcji, jak i w eksporcie wielu towarów, to jednak Polacy wciąż nie są usatysfakcjonowani obecnym stanem rzeczy. Być może z wrodzonej tendencji do narzekania, a może z wielkich ambicji, staramy się znajdować kolejne branże, w których będziemy mogli zostać liderami. Póki co, rodzime firmy stawiają na wzmożony rozwój nowych technologii tak, by móc poprawić rezultaty w zakresie artykułów gospodarstwa domowego oraz coraz lepiej radzącej sobie produkcji podzespołów i elementów do produkcji samochodu. Ponadto, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, w nowym roku mamy zostać liderem w produkcji grafenu, czyli materiału stworzonego z atomów węgla i mogącego mieć szerokie zastosowanie w przemyśle. Mimo, że nie jest to powodem do zadowolenia, to warto także dodać, że jesteśmy europejskim liderem w eksporcie pracowników. Choć nasza produkcja i eksport radzą sobie coraz lepiej, to jednak siła robocza wybywa zagranicę w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszej pracy. Podczas, gdy w Polsce brakuje ok. 2 mln pracowników, setki tysięcy Polaków pracują zagranicą i nie mają ochoty wracać do ojczyzny.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Z tych produktów Polska słynie w Europie i na świecie
 / 
Komentarze do: Z tych produktów Polska słynie w...
krzys pisze:

Należy dodać również ,że Polska słynie w Europie z produkcji najlepszej amfetaminy

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Z tych produktów Polska słynie w Europie i na świecie