Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Hiszpania również opodatkuje depozyty bankowe

Finanse

rss

Hiszpania również opodatkuje depozyty bankowe

2013.03.25//  D. Pęgiel
Polacy zastanawiają się, czy rząd Donalda Tuska - wzorem cypryjskiego - sięgnie po popularny ostatnio podatek bankowy. W nieświadomości dotyczącej wprowadzenia tej opłaty nie muszą już żyć obywatele Hiszpanii, którym tamtejszy rząd właśnie to oznajmił. Władze w Madrycie zaznaczają, że nowe przepisy nie powinny dotknąć zwykłych posiadaczy.
Zdaniem ministra finansów Cristobala Montoro nowy podatek przywróci porządek na hiszpańskim rynku bankowym. Opłata rzędu 0,1-0,2% rozmiaru depozytów ma dać nawet 3 miliardy euro.
Do tej pory tego typu narzędzie podatkowe stosowano w trzech hiszpańskich wspólnotach autonomicznych: Andaluzji, Estremadurze i na Wyspach Kanaryjskich.

Hiszpański rząd ma nadzieje, że banki nie odbiją sobie dodatkowych opłat na posiadaczach kont, lecz sfinalizują je z własnych rezerw. Nadal rozważana jest opcja zwolnienia z podatku depozytów wartych mniej niż 100 tysięcy euro. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w ciąg najbliższych tygodni. Zdaniem komentatorów wprowadzenie tego haraczu może doprowadzić do odpływu pieniędzy za granicę.

Opłata bankowa wpisuje się w antykryzysowe działania władz w Madrycie, które maja na celu uniknięcie krachu gospodarczego. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że gospodarka Hiszpanii skurczy się w tym roku o 1,5%. Do tej pory hiszpański rząd zapowiadał spadek PKB o 0,3%.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Hiszpania również opodatkuje depozyty bankowe

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Hiszpania również opodatkuje depozyty bankowe