Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Konto oszczędnościowe jako forma oszczędzania na edukację dziecka

Finanse

rss

Konto oszczędnościowe jako forma oszczędzania na edukację dziecka

2020.11.25//  P. Potocki

Chcesz zgromadzić pieniądze na przyszłą edukację dziecka? Załóż konto oszczędnościowe – nowoczesne narzędzie bankowe wspierające długofalowe oszczędzanie. Dlaczego warto sięgnąć właśnie po nie? Jak wybrać to najlepsze? Podpowiadamy.

 


Aby ułatwić szkrabowi start w dorosłość, wielu rodziców gromadzi środki finansowe na jego edukację, pierwsze mieszkanie czy wymarzone auto. Aby usprawnić (i uprzyjemnić) długofalowe oszczędzanie, warto sięgnąć po nowoczesne produkty bankowe. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe.
 
Konto oszczędnościowe – skuteczne wsparcie długofalowego oszczędzania
Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy przeznaczona do gromadzenia i pomnażania środków finansowych. Każda zgromadzona na nim złotówka sama na siebie pracuje, zapewniając pewny zysk. To właśnie dzięki pełnemu bezpieczeństwu kapitału konto oszczędnościowe jest jednym z najlepszych narzędzi sprzyjających długofalowemu oszczędzaniu.

Kiedy Maciek, mój syn, miał 4 lata, założyłam konto oszczędnościowe, aby odkładać pieniądze na jego edukację – mówi Ewa, 35-latka z Sopotu. Choć nie zarabiamy z mężem kokosów, co miesiąc przelewam na konto Maćka choćby kilkaset złotych. Wiem, że za kilka lub kilkanaście lat moje skrupulatnie zbierane ziarnka stworzą niezłą sumkę. A ja będę przeszczęśliwa, że nie poddałam się w połowie drogi – dodaje.

W zależności od swoich możliwości możesz wpłacać środki na konto oszczędnościowe regularnie lub tylko od czasu do czasu. Możesz wypłacać je także w dowolnym momencie, nie tracąc wypracowanych zysków.

Jak wybrać konto oszczędnościowe, które pomoże zgromadzić kapitał na edukację dziecka?

Konto oszczędnościowe sprzyjające długofalowemu oszczędzaniu powinno być tanie i wygodne w obsłudze. Winno zapewniać także jak najwyższe zyski. Jak wybrać to, które harmonijnie połączy te kryteria?

Zanim podpiszesz umowę z bankiem, sprawdź:

  • ile zapłacisz za założenie konta i jego prowadzenie – najlepsze nie powinno generować żadnych kosztów;
  • ile zapłacisz za przelewy wychodzące – większość banków oferuje swoim klientom możliwość wykonania jednego darmowego przelewu z konta oszczędnościowego. Kolejne są już dodatkowo płatne. Niestety, niemało. Stawki za jeden transfer wynoszą średnio 10-12 zł. Nietrudno wyliczyć, że tak wysokie opłaty szybko zjedzą wypracowane zyski. Zwłaszcza jeśli masz skłonność do impulsowych wydatków i często przelewasz zgromadzona na koncie oszczędnościowym środki. Aby uniknąć takiego scenariusza, znajdź bank, który umożliwia wykonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat;
  • ile wynosi wysokość oprocentowania – niestety, na skutek pandemii COVID-19 oprocentowanie kredytów i kont oszczędnościowych spadło. Chcąc wybrać najlepszy rachunek, porównaj warunki oprocentowania oferowane przez banki i wybierz to najkorzystniejsze w nowych pandemicznych realiach. Pamiętaj także, że zdecydowanie lepiej gromadzić pieniądze na niżej oprocentowanym koncie oszczędnościowym niż na nieoprocentowanym ROR-ze lub w symbolicznej skarpecie;
  • czy możesz założyć rachunek szybko i wygodnie, najlepiej przez internet;
  • czy bank wymaga od ciebie posiadania rachunku osobistego – często zdarza się, że warunkiem założenia konta oszczędnościowego jest konieczność posiadania w banku konta osobistego (ROR-u). Nie wszyscy wiedzą jednak, że jego użytkowanie może generować dodatkowe koszty. Jeśli nie chcesz przepłacać, wybierz bank, który umożliwia założenie konta oszczędnościowego bez posiadania osobistego.

Zakładając konto oszczędnościowe, ochronisz pieniądze przed zgubnym wpływem inflacji, wygenerujesz bezpieczne zyski i wyrobisz zdrowe nawyki finansowe. To jednak nie wszystko. Dzięki zgromadzonym przez lata środkom zapewnisz swojemu dziecku świetny start w dorosłość. A to dla każdego rodzica największa wartość. W wyborze najlepszego konta oszczędnościowego dla dziecka na pewno pomoże ci ranking dostępny w sieci, dzięki któremu porównasz dostępne oferty konkurencyjnych banków.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Konto oszczędnościowe jako forma oszczędzania na edukację dziecka

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Konto oszczędnościowe jako forma oszczędzania na edukację dziecka