Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynki akcji utrzymały większość zwyżek, euro znów wyraźnie traci

Opinie

rss

Rynki akcji utrzymały większość zwyżek, euro znów wyraźnie traci

2010.05.11//  Przemysław Kwiecień
Wypracowany pod koniec weekendu program ratunkowy dla strefy euro wywołał wczoraj euforię na rynkach finansowych. Po pierwszych kilku godzinach umacniania euro i zwyżek na rynkach akcji inwestorzy nieco ochłonęli i powróciły stare pytania: czy strefę euro da się uratować i jakim kosztem? Rynki akcji utrzymały większość zwyżek, ale euro znów wyraźnie traci.
Dzień po euforii: EURUSD w kierunku nowych minimów?

Przecena euro, która rozpoczęła się już wczoraj o godzinie 10.00 nie jest jeszcze wotum nieufności wobec pakietu ratunkowego. Jest ona raczej oceną jego kosztów i konsekwencji dla wspólnej waluty. W obecnej sytuacji bowiem polityka monetarna EBC będzie musiała prawdopodobnie przez dłuższy czas pozostać luźna, podczas gdy Fed może ją zacieśniać już pod koniec roku. Co więcej, dla euro negatywne są także interwencje na rynku rządowego długu, nawet jeśli będą one sterylizowane. Ponadto ciągle pozostają ryzyka polityczne, głównie po stronie dostosowań fiskalnych. Sentyment wobec euro pozostaje negatywny, a zmiany będzie można oczekiwać, jeśli Portugalia i Hiszpania rzeczywiście przedstawią wiarygodny program konsolidacji fiskalnej (mają to zrobić do 18 maja, choć równie ważne będzie późniejsze wprowadzenie zmian w formie ustaw).

Od strony technicznej, warto zwrócić uwagę, iż notowania pary zawróciły w nieprzypadkowym miejscu. Sygnałem do odwrotu był nieudany test oporu tworzonego przez psychologiczny poziom 1,31 w połączeniu z lokalnym minimum z 28 kwietnia (1,3112), o czym też na bieżąco pisaliśmy w analizie technicznej. Poziom ten mógł być zakończeniem fali czwartej ruchu zapoczątkowanego 11 kwietnia, lub jedynie stanowić jej wewnętrzną strukturę. W tym drugim przypadku skuteczne powinno okazać się wsparcie na poziomie 1,2644 (78,6% zniesienia). Jeśli jednak realizujemy już falę piątą, bardzo prawdopodobny jest kolejny test dolnej granicy trendu spadkowego. Fala może sprowadzić notowania pary do minimum z 2008 roku, czyli poziomu 1,2322.

Chińskie banki nadal zwiększają akcję kredytową

Niepokojące dane napływają z chińskiej gospodarki. Dobrym raportom o produkcji (+17,8% R/R) i sprzedaży detalicznej (+18,5% R/R) towarzyszy rosnąca inflacja. Wzrost cen detalicznych (+2,8% R/R) nie jest jeszcze niepokojąco wysoki, ale w połączeniu ze wskaźnikiem cen producenta (+6,8% R/R) sugeruje już budującą się presję inflacyjną. Co więcej, pomimo rosnącej stopy rezerw obowiązkowych (już trzy podwyżki po 50bp w tym roku) chińskie banki nadal rozszerzają akcję kredytową. W kwietniu pożyczyły one 774 mld CNY wobec 511 mld w marcu i oczekiwanych 570 mld CNY. Reakcja na dane to spadki na rynkach akcji i umocnienie dolara wobec głównych walut poza jenem. Rynek spekuluje, iż bank centralny jeszcze w czerwcu może podnieść stopy procentowe.

Brown zapowiada rezygnację, funt pod presją

Brak większości rządzącej w Wielkiej Brytanii był już zdyskontowany przez rynek od jakiegoś czasu, ale inwestorzy liczyli na szybkie zawiązanie się koalicji pomiędzy Konserwatystami a Liberałami. Tymczasem rozmowy się przedłużają, a komplikuje je premier Gordon Brown, który zapowiadając swoją dymisję otwiera drogę do negocjacji pomiędzy Liberałami a Partią Pracy. Rynek odbiera to negatywnie, gdyż czas niepewności przedłuża się a układ z Partią Pracy dawałby najmniejsze szanse na wprowadzenie dyscypliny fiskalnej. Spekuluje się nawet, iż w 2011 roku mogłyby się odbyć przyspieszone wybory.

Niepewność na scenie politycznej i zwrot w notowaniach EURUSD nie służą funtowi. Na parze GBPUSD prawdopodobnie realizujemy falę piątą ruchu zapoczątkowanego w połowie kwietnia, tak więc powinna ona znieść notowania funta poniżej poziomu 1,4476 USD. Jednocześnie może być to składowa większej 5-tki widocznej na tygodniowym interwale.

W kalendarzu – brytyjska produkcja przemysłowa

Wtorkowy kalendarz zapowiada teoretycznie w miarę spokojny dzień na rynkach. O godzinie 10.30 poznamy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii (konsensus +0,3% m/m). Ze względu na dynamikę sceny politycznej, dane niekoniecznie przyciągną jednak większą uwagę rynku. Tematem numer jeden pozostanie oczywiście sytuacja w strefie euro.
 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rynki akcji utrzymały większość zwyżek, euro znów wyraźnie traci

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

  • Po zeszłorocznym sukcesie, ASICS wprowadza na rynek nowy, ulepszony NOVABLAST 2 z jeszcze lepszą...

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynki akcji utrzymały większość zwyżek, euro znów wyraźnie traci