Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Sąd przystał na ugodę ws. katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej

Prawo

rss

Sąd przystał na ugodę ws. katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej

2013.01.31//  D. Pęgiel
Sąd federalny Stanów Zjednoczonych pozytywnie odniósł się do ugody zawartej między koncernem naftowym BP a amerykańskimi władzami. W myśl tej umowy firma zapłaci karę w wysokości 4,5 mld dolarów za wyciek ropy i katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku - czytamy na portalu huffingtonpost.com.
BP BP w ciagu 5 lat...
BP ... musi zapłaci...
BP ...4,5 mld dolarów

W myśl wypracowanej ugody BP na przestrzeni najbliższych pięciu lat zapłaci 4,5 mld dolarów, z czego 1,26 mld dolarów to kara grzywny. Ponadto 2,4 mld dolarów trafi do Krajowej Fundacji Fauny i Flory, 350 mln dolarów przydzielono Narodowej Akademii Nauk, a 525 mln dolarów zgarnie komisja papierów wartościowych w ramach kary za ukrywanie informacji przed inwestorami.

Komentatorzy podkreślają, że to najwyższa kara finansowa w historii spraw karnych w USA. Do tej pory rekord pod tym względem dzierżyła firma farmaceutyczna Pfizer Inc., która kilka lata temu musiała zapłacić 1,3 miliarda dolarów. Była to kara za oszustwo przy marketingu swojego leku przeciwbólowego Bextra.

Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie karnej wytoczonej brytyjskiemu koncernowi naftowemu przez rząd USA nie obejmuje roszczeń z tytułów pozwów cywilnych, które osobno wniosły władze federalne i stanowe, a także osoby prywatne. Zdaniem specjalistów BP powinno liczyć się ze stratą kolejnych miliardów.

Do katastrofy ekologicznej doszło w kwietniu 2010 roku. W wyniku eksplozji na platformie wiertniczej "Deepwater Horizon" śmierć poniosło 11 robotników. Wypadek ten przyczynił się do powstania dziury w odwiercie i niekontrolowanego wycieku do morza. Z tego powodu znaczna część amerykańskiego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej została zanieczyszczona. Wypływ został zamknięty dopiero trzy miesiące po wybuchu.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: huffingtonpost.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sąd przystał na ugodę ws. katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Sąd przystał na ugodę ws. katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej