Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka

Firma

rss

Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka

2010.07.30//  M. Pietrzak
Zainteresowanie Facebookiem od pewnego czasu jest ogromne. A to za sprawą afery związanej z wykradnięciem przez Marka Zuckerberga pomysłu na portal społecznościowy czy też dzięki filmowi „Social Network”, ukazującemu kulisy życia Zuckerberga i historii powstawania Facebooka.

Dziś pojawia się w mediach kolejna sensacja związana z tymże portalem. A to za sprawą Rona Bowesa, specjalisty od ochrony danych osobowych, który zebrał i opublikował dane 100 mln użytkowników Facebooka. Sam Bowes twierdzi, że chciał dzięki temu zwrócić uwagę ludzi na bezpieczeństwo ich danych w Internecie i problem ochrony prywatności.
Jak dokonał tego Bowes? Okazuje się, że nie było to trudne. Stworzył on specjalny skrypt, dzięki któremu zebrał dane osób, których konta nie były zabezpieczone ochroną prywatności, a następnie umieścił je w serwisie Pirate Bay. Lista opublikowana przez Bowesa zawiera imię, unikalny numer ID i odnośnik do profili tychże osób. Specjalista twierdzi, iż dokonał tego, aby wskazać na problem z ochroną danych osobowych. Jak jednak twierdzi Facebook, nie ma żadnego problemu, bowiem dane te były już od dawna informacjami publicznymi.
Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka Mark Zuckerberg znowu na celowniku mediów...
Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka ...tym razem z powodu opublikowania danych użytkowników Facebooka.
Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka Jak jednak twierdzą administratorzy portalu, nic złego się nie stało

Lista Bowesa została szybko pobrana przez ponad tysiąc osób. Jeden z użytkowników Facebooka stwierdził, że sytuacja ta jest „niesamowita i nieco przerażająca”. W oświadczeniu wydanym przez administratorów Facebooka możemy przeczytać, że „Użytkownicy, którzy korzystają z Facebooka, zarządzają informacjami na swój temat i mają prawo do dzielenia się nimi z tymi, z którymi chcą, oraz kiedy tego chcą. (…)”. Właściciele stwierdzili również, że dane użytkowników, których nie zablokowani poprzez ochronę prywatności, zostały już wcześniej zebrane przez specjalistów i opublikowane w wyszukiwarkach: Gogle, Bing i innych. Żadne prywatne informacje nie są jednak dostępne dla niepowołanych osób.

Simon Davies z organizacji pozarządowej Privacy International twierdzi jednak, że Facebook nie poinformował swoich użytkowników, że ich dane mogą zostać ujawnione w taki sposób. Dodaje również, że: „Portal powinien był przewidzieć tego typu atak na prywatność i zapobiec mu. Nie potrafię sobie wyobrazić, że firma, w której pracują setki informatyków, nie zdawała sobie sprawy z możliwości tak dużego nagięcia praw prywatności. Ludzie nie rozumieją ustawień prywatności na Facebooku i taki jest tego skutek”.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Ujawniono dane 100 mln użytkowników Facebooka