Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Współczesne niewolnictwo - jak pracodawcy wykorzystują ludzi?

Firma

rss

Współczesne niewolnictwo - jak pracodawcy wykorzystują ludzi?

2014.07.20//  S. Sikorska
Chociaż mamy już XXIw., a w cywilizowanym świecie niewolnictwo dawno temu zostało zniesione, to jednak wiele osób pracuje w sposób, który w pełni je przypomina. Według statystyk prowadzonych przez organizację Made in a Free World, aż 27 milionów ludzi na całym świecie wykonuje prace porównywalną do niewolniczej. W danych tych uwzględnia się osoby pracujące w nieludzkich warunkach, w tym głównie tych, którzy otrzymują minimalne, głodowe stawki uniemożliwiające przetrwanie. Niemniej jednak, odnosi się to także do tych, którzy w pracy regularnie narażeni są na utratę zdrowia lub życia z uwagi na brak przestrzegania norm prawnych przez ich przełożonych. Potworne statystyki wskazują, że na przeciętnego obywatela kraju europejskiego musi pracować aż 35 niewolników! Jak to możliwe? Przy produkcji większości przedmiotów, z których korzystamy na co dzień, wykorzystywani są ludzie.
Współczesne niewolnictwo
Współczesne niewolnictwo
Współczesne niewolnictwo

Problem współczesnego niewolnictwa dotyczy przede wszystkim krajów azjatyckich. Przykładem jest Pakistan, w którym w niehumanitarnych warunkach pracują nie tylko dorośli, ale też dzieci. Szacuje się, że aż 250 tysięcy spośród nich zatrudnionych jest przy samym tylko wypalaniu cegieł, czyli zajęciu nie tylko dość trudnym, ale również zdecydowanie zbyt niebezpiecznym dla osób w tak młodym wieku. Dzieci wykorzystywane są do pracy również w Indiach, gdzie dywany wyrabia ok. 200 tysięcy nieletnich. Żeby uświadomić sobie, o jakiej liczbie pracowników mówimy, warto zauważyć, że jest to więcej zatrudnionych dzieci niż liczba wszystkich podwładnych w wielkich, międzynarodowych koncernach, jak choćby Sony czy Honda.
Współczesne niewolnictwo
Współczesne niewolnictwo
Współczesne niewolnictwo

Dzieci zatrudniane są również do niewolniczej pracy dla przemysłu spożywczego. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej często to nieletni zajmują się zbiorem kakaowca, a w Azji wyławiają krewetki. Żeby natomiast kobiety na całym świecie mogły korzystać z przeróżnych kosmetyków, dzieci w Indiach codziennie ciężko pracują w kopalniach wydobywając minerały niezbędne do ich produkcji. Ogrom cierpienia i niezliczone możliwości wykorzystywania pracowników daje branża elektroniczna. Sprzęty AGD i RTV powstają przy użyciu minerałów, które z reguły wydobywane są przez niewolników w krajach III świata, a następnie składane zwykle przez pracujących za głodowe stawki Chińczyków. W kopalniach pracują też afrykańscy pracownicy wydobywający diamenty i inne kamienie szlachetne niezbędne w branży biżuteryjnej. Z krótkimi przerwami na sen, niemal całymi dobami pracują natomiast Azjaci zatrudnieni przy produkcji sprzętów sportowych. Ani trochę lepiej nie jest w zakładach produkujących ubrania. Pracowników nieludzko traktuje się w Indiach, Bangladeszu i innych krajach Wschodu.
Współczesne niewolnictwo
Współczesne niewolnictwo
Współczesne niewolnictwo

Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego określenie „niewolnicza praca” naprawdę jest w tym przypadku, jak najbardziej na miejscu, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że poza zatrudnieniem nieletnich oraz niskimi płacami, problemem jest są tu również inne niehumanitarne zachowania wobec pracowników takie, jak wykorzystywanie seksualne, przemoc, a także praca ponad siły. W wielu regionach świata nie dziwi bowiem 20-godzinny czas pracy z zaledwie kilkuminutowymi przerwami. Czy możemy w jakikolwiek sposób wpłynąć na poprawę losu ludzi wytwarzających produkty, które kupujemy w naszych sklepach? Przede wszystkim, warto sięgać po wyroby tych marek, które szczycą się zapewnieniem swoim podwładnym godnych warunków zarobkowania. Ich wykazy można znaleźć na stronach fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony praw człowieka.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Współczesne niewolnictwo - jak pracodawcy wykorzystują ludzi?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Sport



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Współczesne niewolnictwo - jak pracodawcy wykorzystują ludzi?